T.C. Yükseköğretim Kurumu (YÖK) daha önce pedagojik formasyon kontenjan sayısını 20 bin olarak açıklamıştı. YÖK başkanı Gökhan ÇETİNSAYA daha önce açıklanan 20 bin pedagojik formasyon kontenjan sayısına 10 bin ek kontenjan daha eklendiğini belirtti.

ÇETİNSAYA yaptığı açıklamada, pedagojik formasyon ile ilgili kararları MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) politikaları doğrultusunda aldıklarını, öğretmen yetiştiren programlardaki öğrencilerin eğitim süreçleri içerisinde pedagojik formasyon sertifikaları alabileceklerini ifade etti.

Pedagojik formasyon sertifika alımlarında sadece not ortalamasının dikkate alınmayacağı, aynı zamanda ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) puanlarının da değerlendirmeye alınarak daha adil bir sistem getirilmeye çalışıldığı açıklandı.

Yapılan açıklamada daha önce yayınlanan 2013 kılavuzunda yer almayan, talep edilen alanların da dikkate alınarak yeni alanların eklenebileceği, adayların yeni kılavuzda başvuru yapabilecekleri belirtildi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI başkanlığında, 16.01.2014 tarihinde yapılan Yükseköğretim Genel Kurul toplantısında, öğretmen yetiştirme sistemi ve pedagojik formasyon eğitimi sertifika programıyla ilgili bazı hususlar ele alınmıştır. Ayrıntılara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

HABERİN AYRINTILARI...

Genç Tercih © 2012. Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Sitemiz kullanıcılara güncel bilgileri basit ve pratik bir şekilde ve hiç bir koşul getirmeden ve ücret talep etmeden sunmak için hizmet vermektedir. Bu sitede (www.genctercih.com) verilen tüm bilgiler, dokümanlar ve haberlerin azda olsa eksik, yanlış, öznel ve / veya güncel olmama ihtimalleri vardır. Siteyi kullanan herkesin bu durumların farkında olması ve nihai kararlarını verip işlemlerini yaparken bu durumu göz önünde bulundurmaları önemle rica olunur. Kullanıcı ve adayların nihai kararlarında ve işlemlerinde YÖK, ÖSYM, MEB vb. resmi kurumların kaynaklarından ilk elden faydalanmaları ve bilgileri kontrol etmeleri tavsiye olunur. Site doğabilecek yanlış anlamalardan ve yanlışlıklardan dolayı sorumluluk kabul etmez. Site tüm kullanıcıların bu uyarıları okumuş olduklarını kabul eder.

MEVLANA ÇAKIRAL, televizyon kıskacında çocuk