YÖK, Tıp ve Hukuk Programlarına Başarı Sırasına Göre Sınırlama Getirdi

Tıp ve Hukuk 2014-2015 Taban Puanlar

 

Tıp ve hukuk programlarının başarı sıralamaları. Tıp bölümlerinde başarı sırasına göre sıralama. Hukuk bölümlerinde başarı sırasına göre sıralama. YÖK tıp ve hukuk bölümleri için başarı sırasına göre sıralama sınırı getirdi. YÜKSEKÖĞRETİM KURULU Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği açıklaması.

 

YÜKSEKÖĞRETİM KURULU Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği tarafından, http://www.yok.gov.tr/ internet sitesinden yapılan açıklamaya göre; YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, bu yıl üniversiteye girişte, ilk kez tıp ve hukuk programlarına, "başarı sırası sınırlamasına" göre öğrenci alınmasının kararlaştırıldığını bildirdi.

Yükseköğretim kurumları Tıp ve Hukuk programları kontenjanlarına ve yerleşen öğrenci sayılarına ilişkin yapılan çalışmada, adı geçen programlara yerleşen ve aynı bölümde okuyan öğrenciler arasındaki puan farkının yıllar geçtikçe açıldığı gözlemlenmiştir.

Yıllara göre en son yerleşen adayın başarı sırasına bakıldığında;

  • Tıp programına 2010 ÖSYS'de 20.200'üncü
  • Tıp programına 2014 ÖSYS'de 101.000'inci,
  • Hukuk programına 2010 yılında 177.000'inci,
  • Hukuk programına 2014 ÖSYS'de ise 366.000'inci adayın yerleştiği görülmektedir.

 

Hukuk ve Tıp Fakültelerine "başarı sırasına göre bir sınırlama" getirilmesiyle söz konusu bölümlerin belli bir aralıkta yer alan öğrencilerden oluşması ve bu şekilde eğitim seviyesinin yükselmesine katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Ayrıca dileyen vakıf yükseköğretim kurumlarının bu programlar için daha üst başarı sıralaması aramasına da imkân tanınmıştır. 

Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarına yerleştirme işlemlerinde;

  • Tıp Programlarına başarı sırası en düşük 40 bininci (40.000) sırada olan,
  • Hukuk programlarına ise başarı sırası en düşük 150 bininci (150.000) sırada olan,

adayların yerleştirme işlemine alınarak kontenjan dahilinde yerleştirilmesine karar verilmiştir.

Vakıf yükseköğretim kurumlarının senato kararı ile söz konusu başarı sıralarına ilişkin daha üstte başarı sırası belirleyebilmesine karar verilmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hukukuna Göre Kurulmuş Olan Üniversitelerin Karşılıklı Tanınmasına Dair Milletlerarası Anlaşma dikkate alınarak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde bulunan üniversitelerdeki Tıp ve Hukuk programlarına 2015 yılından itibaren yerleşerek kayıt yaptıran öğrencilerin Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarına yatay geçiş yapabilmesi için “Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik” şartlarının yanı sıra birinci maddede belirlenen başarı sırası şartını sağlamaları gerektiğine, karar verilmiştir.

 

Genç Tercih © 2012. Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Sitemiz kullanıcılara güncel bilgileri basit ve pratik bir şekilde ve hiç bir koşul getirmeden ve ücret talep etmeden sunmak için hizmet vermektedir. Bu sitede (www.genctercih.com) verilen tüm bilgiler, dokümanlar ve haberlerin azda olsa eksik, yanlış, öznel ve / veya güncel olmama ihtimalleri vardır. Siteyi kullanan herkesin bu durumların farkında olması ve nihai kararlarını verip işlemlerini yaparken bu durumu göz önünde bulundurmaları önemle rica olunur. Kullanıcı ve adayların nihai kararlarında ve işlemlerinde YÖK, ÖSYM, MEB vb. resmi kurumların kaynaklarından ilk elden faydalanmaları ve bilgileri kontrol etmeleri tavsiye olunur. Site doğabilecek yanlış anlamalardan ve yanlışlıklardan dolayı sorumluluk kabul etmez. Site tüm kullanıcıların bu uyarıları okumuş olduklarını kabul eder.

MEVLANA ÇAKIRAL, televizyon kıskacında çocuk