2014 ORTAÖĞRETİM ALAN ÖĞRETMENLİKLERİ ÖĞRENCİ ALIMI ve TABAN PUAN- BAŞARI SIRASI BİLGİLENDİRMESİ

 

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI - TARİH - COĞRAFYA - FELSEFE - BİYOLOJİ - FİZİK - KİMYA - MATEMATİK

 

2014-2015 öğretim yılından itibaren, Yükseköğretim Genel Kurulunun 17/04/2014 tarihli kararına göre, daha önce öğrenci alımları durdurulan Ortaöğretim Alan Öğretmenlikleri için Eğitim Fakültelerine öğrenci alımları yapılacaktır.

Eğitim Fakültelerine Ortaöğretim Alan Öğretmenliklerine tercih yapmak isteyen adayların aşağıda belirtilen programların karşılarındaki puan türlerine göre seçim yapmaları gerekecektir.

Öğretmenlik Programları Puan Türü
Biyoloji Öğretmenliği MF-2
Coğrafya Öğretmenliği TS-1
Felsefe Grubu Öğretmenliği TM-3
Fizik Öğretmenliği MF-2
Kimya Öğretmenliği YGS-2
Matematik Öğretmenliği MF-1
Tarih Öğretmenliği TS-2
Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliğ TS-2

 

Yukarıda belirtilen öğretmenliklere 2013 yılında öğrenci alımı yapılmadığı için bu bölümlerin taban puan ve başarı sıralamaları yeni açıklanacak olan 2014 ÖSYS tercih kılavuzunda olmayacaktır. Bu durumun adayları olumsuz etkilememsi ve tercih yapacak arkadaşların daha bilinçli tercih yapmalarını sağlamak amacı ile bu bölümlerin 2012 yerleştirme bilgilerini sizlere sunuyoruz. Bu bilgiler sayesinde bölümlerin 2012 başarı sıralarına bakarak 2014 başarı sıralarını tahmin etmek mümkün olacaktır.

Diğer bir husus tercih yapacak adayların gerek yukarıda adı geçen bölümler olsun gerek diğer bölümler olsun tercihlerinde bölümlerin başarı sıralarına bakmaları gerektiğidir. Başarı sıralarına bakarak yapılan tercihler daha sağlıklı olmaktadır. Yıldan yıla bölümlerin taban puanlarında değişiklik olabilmektedir. Bu değişiklilerin bir kısmı sistemsel değişikliklerden bir kısmı ise uygulanan sınavın (YGS-LYS) zorluk derecesinden kaynaklanmaktadır. Adaylar tercih yaparken kendi başarı sırasının belli seviyede üstündeki yerlerden başlayıp aşağı tercihlerini yapabilirler. Sağlıklı tercih nasıl yapılır konusunda adaylara Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmeli? başlıklı makalemizi okumasını öneririz.

Aşağıda ki linklerden Ortaöğretim Alan Öğretmenliklerinin 2012 taban puan ve başarı sıralarını görebilirsiniz.

SAYISAL ÖĞRETMENLİKLER GRUBU (BİYOLOJİ, FİZİK, KİMYA ve MATEMATİK ÖĞRETMENLİKLERİ) 2012 TABAN PUAN ve BAŞARI SIRALARI

SÖZEL- EŞİT AĞIRLIK ÖĞRETMENLİKLERİ GRUBU (TÜRK DİLİ ve EDEBİYATI, TARİH, FELSEFE GRUBU ve COĞRAFYA ÖĞRETMENLİKLERİ) 2012 TABAN PUAN ve BAŞARI SIRASI

Genç Tercih © 2012. Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Sitemiz kullanıcılara güncel bilgileri basit ve pratik bir şekilde ve hiç bir koşul getirmeden ve ücret talep etmeden sunmak için hizmet vermektedir. Bu sitede (www.genctercih.com) verilen tüm bilgiler, dokümanlar ve haberlerin azda olsa eksik, yanlış, öznel ve / veya güncel olmama ihtimalleri vardır. Siteyi kullanan herkesin bu durumların farkında olması ve nihai kararlarını verip işlemlerini yaparken bu durumu göz önünde bulundurmaları önemle rica olunur. Kullanıcı ve adayların nihai kararlarında ve işlemlerinde YÖK, ÖSYM, MEB vb. resmi kurumların kaynaklarından ilk elden faydalanmaları ve bilgileri kontrol etmeleri tavsiye olunur. Site doğabilecek yanlış anlamalardan ve yanlışlıklardan dolayı sorumluluk kabul etmez. Site tüm kullanıcıların bu uyarıları okumuş olduklarını kabul eder.

MEVLANA ÇAKIRAL, televizyon kıskacında çocuk