HUKUK BÖLÜMÜNÜN TM2 PUAN TÜRÜNDEN TM3 PUAN TÜRÜNE ALINMASI NE ANLAMA GELİYOR?

 

Rehber öğretmenler arasında tartışılan konulardan biriydi bu. TM’nin en prestijli bölümlerinden olan hukuk bölümüne öğrencilerin daha çok matematik ve geometri yaparak mı girmeli yoksa sözel olan tarih, coğrafya ve edebiyatın etkisi daha mı fazla olmalıydı? Geçen ay YÖK bir karar alarak hukuk bölümünü TM2 puan türünden TM3 puan türüne aldı. Peki, bu değişiklik öğrenci sıralamasında anlamlı bir sonuca yol açar mı?

  • Bu değişiklik Türkçe -  Matematik öğrencileri için ne anlama geliyor?
  • Fen grubu öğrencileri bu değişiklikten nasıl etkilenir?
  • Sözel grubu öğrencileri bu değişiklikten yararlanabilir mi?

Öncelikle şunu söyleyelim. Bu değişiklik sıralamada çok büyük farklılıklar ortaya çıkarmayacaktır. Hukuk tercihinde kısmi olarak geometri ve matematiğin etkisi hafif azalmış ve coğrafya ve edebiyatın etkisi artmıştır. Ancak sözel öğrencileri sadece coğrafya ve edebiyat yaparak bir hukuk bölümüne yerleşemezler. Bu değişikliği etkisini şöyle maddeleştirebiliriz:

  • Hukuk bölümü TM’den (eşit ağırlıklı) en çok tercih edilen bölüm olduğundan iyi üniversiteler için eskisi gibi hemen hemen bütün sorular yapılmalıdır.
  • MF puanı ile tercihte bulunmayan ya da tercihleri arasında Hukuk yazan Fen grubu öğrencileri TM öğrencilerinin önüne geçiyordu. Bu biraz daha zorlaşmış oldu.
  • Bu değişiklik hukuk bölümünde önde gelen üniversiteler için değil daha çok yeni açılan ya da ücretli öğrenci alan vakıf üniversiteleri için daha anlamlıdır. Öğrenciler daha az matematikle, edebiyat ve coğrafya yaparak bu üniversitelere girebileceklerdir.
  • Sözel grubu öğrencileri edebiyat ve coğrafyanın yanına birazda matematik ve geometri ekleyerek geçen yıl düşük puanla girilen hukuk bölümlerine girme şansı elde edebilirler.
  • Hukuk bölümünde önde gelen üniversiteler için matematik ve geometri hala ayırt edici olmaya devam edecek.

 

Hukuk tercihi yapacak öğrencilerimize kolaylıklar diliyorum!..

 

Rehber Öğretmen
Adem KALEBAŞI

 

Genç Tercih © 2012. Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Sitemiz kullanıcılara güncel bilgileri basit ve pratik bir şekilde ve hiç bir koşul getirmeden ve ücret talep etmeden sunmak için hizmet vermektedir. Bu sitede (www.genctercih.com) verilen tüm bilgiler, dokümanlar ve haberlerin azda olsa eksik, yanlış, öznel ve / veya güncel olmama ihtimalleri vardır. Siteyi kullanan herkesin bu durumların farkında olması ve nihai kararlarını verip işlemlerini yaparken bu durumu göz önünde bulundurmaları önemle rica olunur. Kullanıcı ve adayların nihai kararlarında ve işlemlerinde YÖK, ÖSYM, MEB vb. resmi kurumların kaynaklarından ilk elden faydalanmaları ve bilgileri kontrol etmeleri tavsiye olunur. Site doğabilecek yanlış anlamalardan ve yanlışlıklardan dolayı sorumluluk kabul etmez. Site tüm kullanıcıların bu uyarıları okumuş olduklarını kabul eder.

MEVLANA ÇAKIRAL, televizyon kıskacında çocuk