2015 ÖSYS Yerleştirme Sonuçlarından Sonra
Tercihler, Ek Tercihler, Yatay Geçişler
Hakkında Sıkça Sorulan Sorular-Cevaplar

 

 

Kimler Ek Tercih Yapabilirler?

Ek tercihlere bu yerleştirmede bir yer kazanamayanlar başvurabilirler sadece. Açıköğretim, Uzaktanöğretim ve Sınavsız Geçişle yerleşenler ise ek tercihe başvuramaz. 

 

Ek Tercihler Nasıl Yapılır ?

  • Bu tercihlerden farklı olarak aday istediği tercihi yapabilir.
  • Meslek lisesi mezunu adaylar sınavsız geçişe tekrar başvurabilirler
  • Sınavsız geçiş dışındaki tüm tercihlerde aday sadece puan olarak üstte olduğu yerleri seçebilir. Yani 2 ve 4 yıllık tüm bölümlerde, kendi puanınızdan yüksek yerleri yazamazsınız. Sadece yeni açılmış bölümlerde bu taban puan kuralı işlemez.  

 

Ek Yerleştirme Tercihler Ne Zaman Yapılacak?

Ek Yerleştirme tercihleri 17 Ağustos -21 Ağustos 2015 tarihlerinde yapılacaktır. 

 

Bir Yer Kazandım, Yatay Geçiş Hakkım Var Mı?

Aday sadece kazandığı bölümde kazandığı yerden daha düşük puanlı yerler için (tercih listesinde olan yerler içinde ) yatay geçişe başvurabilir. Bunun için başvuru yapmak istediği üniversiteyi takip etmeli. 

 

Kimlerin Puanı Kırılır?

Sınavsız geçiş dışında kim nereyi kazanmışsa kayıt yaptırsın yaptırmasın seneye OBP'sinin yarısı kırılacak. 

 

İkinci Öğretim Kazananlar Ne Kadar Harç Ücreti Öder?

Üniversite ücretleri yıllıktır (yani iki dönemi kapsar) devletteki ikinci öğretim ücretleri de yıllıktır bilginiz olsun.

2015 İkinci Öğretim Ücretleri İçin Tıklayınız...

Genç Tercih © 2012. Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Sitemiz kullanıcılara güncel bilgileri basit ve pratik bir şekilde ve hiç bir koşul getirmeden ve ücret talep etmeden sunmak için hizmet vermektedir. Bu sitede (www.genctercih.com) verilen tüm bilgiler, dokümanlar ve haberlerin azda olsa eksik, yanlış, öznel ve / veya güncel olmama ihtimalleri vardır. Siteyi kullanan herkesin bu durumların farkında olması ve nihai kararlarını verip işlemlerini yaparken bu durumu göz önünde bulundurmaları önemle rica olunur. Kullanıcı ve adayların nihai kararlarında ve işlemlerinde YÖK, ÖSYM, MEB vb. resmi kurumların kaynaklarından ilk elden faydalanmaları ve bilgileri kontrol etmeleri tavsiye olunur. Site doğabilecek yanlış anlamalardan ve yanlışlıklardan dolayı sorumluluk kabul etmez. Site tüm kullanıcıların bu uyarıları okumuş olduklarını kabul eder.

MEVLANA ÇAKIRAL, televizyon kıskacında çocuk