2015-LYS: Sosyal Bilimler(LYS4), Matematik(LYS1) ve Yabancı Dil(LYS5) Sınavlarının

Temel Soru Kitapçıkları Soru-Cevapları Yayınlandı (%20'si)

 

2015-LYS: Sosyal Bilimler Sınavı, Matematik Sınavı ve Yabancı Dil Sınavının Temel Soru Kitapçıklarında Yer Alan Soruların % 20’sinin Yayımlanması ve ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden Adayların Erişimine Açılması duyurusu.. LYS1: Matematik Testi Soru-Cevapları,Geometri Testi Soru-Cevapları... LYS4: Tarih Testi Soru-Cevapları , Coğrafya-2 Testi Soru-Cevapları ve Felsefe Grubu Testi Soru-Cevapları... LYS5: Yabancı Dil Testi Soru-Cevapları, Almanca Testi Soru-Cevapları , İngilizce Testi Soru-Cevapları ve Fransızca Testi Soru-Cevapları...

 

13 Haziran 2015 Cumartesi günü yapılan LYS4 (Tarih, Coğrafya-2 ve Felsefe Grubu testi) ile 14 Haziran 2015 Pazar günü yapılan LYS1(Matematik ve Geometri Testi), LYS5 (Yabancı Dil: Almanca, İngilizce ve Fransızca Testi) sınavlarının Temel Soru Kitapçıklarının soru ve cevaplarının %20'si ÖSYM web sitesi üzerinde yayınlandı.

ÖSYM'deki duyurunun ayrıntıları aşağıdadır:

2015-LYS kapsamında uygulanan Sosyal Bilimler Sınavı (2015-LYS4)  ile Matematik Sınavı (2015-LYS1) tamamlanmıştır.

2015-LYS42015-LYS1 ve 2015-LYS5’te yer alan her bir test için test sorularının tamamından rastgele seçilen % 20’si “Temel Soru Kitapçıkları” adı altında, hiçbir telif bedeli talep edilmeksizin aşağıda belirtilen tarih ve saatte ÖSYM’nin İnternet sitesinden kamuoyunun erişimine açılacaktır. Yayımlanan % 20 dışında kalan diğer sınav sorularının telif hakları bedelli ya da bedelsiz olarak hiçbir kişi veya kuruluşa devredilmeyecek ve bu soruların kişisel ya da toplu her türden paylaşımı (basımı, yayımı, dağıtımı) yasak olacak, paylaşanlar hakkında 5846 sayılı Kanun kapsamında yasal yollara başvurulacaktır.

Sınav sorularının tamamı ise ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sisteminden 10 gün süreyle sadece ilgili sınava/sınavlara başvuran adayların erişimine açılacaktır. İlgili sınava/sınavlara başvuran adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden TC Kimlik Numaraları ve kişisel şifreleri ile başvurmuş oldukları sınavın/sınavların sorularının tamamına erişebileceklerdir.

ÖSYM’nin İnternet sitesinden yayımlanan “Temel Soru Kitapçıkları” basın yayın organları tarafından, telif hakları ÖSYM’de saklı kalmak kaydıyla, herhangi bir telif hakkı bedeli ödenmeksizin kullanılabilecektir. “Temel Soru Kitapçıkları” adı altında ÖSYM’nin İnternet sitesinden yayımlanan sorular dışında kalan ve artık Merkezimize ait gizli bilgi olarak nitelenecek tüm soruların yazılı, görsel veya işitsel olarak herhangi bir yolla bir bütün olarak veya kısmen paylaşılması halinde, paylaşan kişi ve kuruluşlar hakkında ilgili mevzuat çerçevesinde gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.

Sınav sorularının https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden ilgili sınava/sınavlara başvuran adayların erişimineaçılacağı tarih ve saat 14 Haziran 2015 21:00 olarak belirlenmiştir.

 

Genç Tercih © 2012. Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Sitemiz kullanıcılara güncel bilgileri basit ve pratik bir şekilde ve hiç bir koşul getirmeden ve ücret talep etmeden sunmak için hizmet vermektedir. Bu sitede (www.genctercih.com) verilen tüm bilgiler, dokümanlar ve haberlerin azda olsa eksik, yanlış, öznel ve / veya güncel olmama ihtimalleri vardır. Siteyi kullanan herkesin bu durumların farkında olması ve nihai kararlarını verip işlemlerini yaparken bu durumu göz önünde bulundurmaları önemle rica olunur. Kullanıcı ve adayların nihai kararlarında ve işlemlerinde YÖK, ÖSYM, MEB vb. resmi kurumların kaynaklarından ilk elden faydalanmaları ve bilgileri kontrol etmeleri tavsiye olunur. Site doğabilecek yanlış anlamalardan ve yanlışlıklardan dolayı sorumluluk kabul etmez. Site tüm kullanıcıların bu uyarıları okumuş olduklarını kabul eder.

MEVLANA ÇAKIRAL, televizyon kıskacında çocuk