2015 ÖSYS Yerleştirme, Üniversite Tercih Sonuçları Açıklandı

 

ÖSYM'nin 23 Temmuz 2015 tarihli "2015-ÖSYS Yerleştirme Sonuçlarının Açıklanması" başlıklı duyurusunda; Yükseköğretime sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylar ile 15 Mart 2015 tarihinde yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve 13-14-20-21 Haziran 2015 tarihlerinde yapılan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarına göre, adaylardan alınan tercihler doğrultusunda, 2015-ÖSYS yükseköğretim programlarına merkezî yerleştirme işlemlerinin tamamlandığı belirtilmiştir.

Adaylar, yerleştirme sonuçlarını  https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir. Yerleştirme Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. 

2015 ÖSYS Yerleştirme, YGS-LYS Tercihleri Sonucunu Öğren

 

Üniversitelere Kayıtlar Ne Zaman Yapılacak?

2015-ÖSYS merkezî yerleştirme sonuçları ile bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 3-7 Ağustos 2015 tarihleri arasında ilgili üniversiteler tarafından yapılacaktır. Kayıt için adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye, belirtilen süre içerisinde başvurmaları gerekmektedir.

 

Elektronik Kayıtlar Ne Zaman ve Nasıl Yapılacak?

Devlet üniversitelerinde isteyen öğrenciler için elektronik kayıtlar, 28 Temmuz-5 Ağustos 2015 tarihleri arasında yapılacaktır.  Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının elektronik kayıt işlemleri ile ilgili açıklamaları aşağıdaki bağlantıdan elde edebilirsiniz.

Elektronik Kayıt İşlemleri Hakkında Açıklama

 

 

2015 LYS TERCİH SONUÇLARINA İLİŞKİN SAYISAL VERİLER..

 

TABLO-3 Merkezi Yerleştirme İle Öğrenci Alan Yükseköğretim Önlisans Programları
Sınavsız Geçiş Yerleştirme Öncelikleri | En Küçük - En Büyük Puanlar (2 yıllık)...

 

TABLO-4 Merkezi Yerleştirme İle Öğrenci Alan Yükseköğretim Lisans Programları
En Küçük - En Büyük Puanlar (4 yıllık)
...

Genç Tercih © 2012. Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Sitemiz kullanıcılara güncel bilgileri basit ve pratik bir şekilde ve hiç bir koşul getirmeden ve ücret talep etmeden sunmak için hizmet vermektedir. Bu sitede (www.genctercih.com) verilen tüm bilgiler, dokümanlar ve haberlerin azda olsa eksik, yanlış, öznel ve / veya güncel olmama ihtimalleri vardır. Siteyi kullanan herkesin bu durumların farkında olması ve nihai kararlarını verip işlemlerini yaparken bu durumu göz önünde bulundurmaları önemle rica olunur. Kullanıcı ve adayların nihai kararlarında ve işlemlerinde YÖK, ÖSYM, MEB vb. resmi kurumların kaynaklarından ilk elden faydalanmaları ve bilgileri kontrol etmeleri tavsiye olunur. Site doğabilecek yanlış anlamalardan ve yanlışlıklardan dolayı sorumluluk kabul etmez. Site tüm kullanıcıların bu uyarıları okumuş olduklarını kabul eder.

MEVLANA ÇAKIRAL, televizyon kıskacında çocuk