2015 Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Ek Yerleştirme Tercihlerinin Alınması

2015 DGS Ek Tercih İşlemleri

 

2015 Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Ek Tercihlerin Alınması, DGS Ek Tercih İşlemleri nasıl yapılır? Dikey Geçiş Yapılabilecek Ön Lisans Mezuniyet Alanlar nelerdir? Dikey Geçiş Yapılacak Yükseköğretim Lisans Programları hangileridir? Dikey Geçiş ek tercih tarihleri nedir? DGS (Dikey Geçiş) hakkında genel bilgiler, temel ilke ve kurallar. Tablo-1'de Merkezi ek yerleştirme ile dikey geçiş yapılacak yükseköğretim lisans programları. Tablo-1'de Yer Alan Yükseköğretim Lisans Programlarının Koşul Ve Açıklamaları. Tablo-2'de Ön Lisans Mezuniyet Alanlarına Göre Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Programları ..

 

2015 Dikey Geçiş Sınavı (DGS) için Ek Yerleştirme Tercih İşlemlerinin, ÖSYM'nin web sitesinde yapılan 26 Ekim 2015 tarihli duyurusuna göre, 27 Ekim 2015 - 2 Kasım 2015 tarihleri arasında ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden yapılacaktır. Adaylar tercihlerini, TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak bireysel olarak internet aracılığıyla yapacaklardır.  

2015-DGS Ek Yerleştirme ile ilgili tablolara aşağıdaki linklerimizden erişebilirsiniz. ÖSYM tarafından Ek Yerleştirme için bir kılavuz hazırlanmayacağı belirtilmiştir.

Adayların bu bilgileri dikkatle inceleyip tercihlerini yapmaları gerekmektedir. Adayların yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için bu programların koşullarını karşılamaları gerekir. Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar tercih süresi içinde tercihlerini değiştirebileceklerdir. Yerleştirme sonuçları ÖSYM’nin internet sayfasında yayımlanacak, adaylara yerleştirme sonuç belgesi gönderilmeyeceğini ÖSYM beyan etmiştir.

Ek yerleştirme için tercih ücreti 15,00 TL’dir. Ek yerleştirme için tercih yapmak isteyen adaylar tercih ücretini ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile 27 Ekim-3 Kasım 2015tarihleri arasında yatıracaklardır. Ücret yatırma işlemi 3 Kasım 2015 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir. Banka/ATM’lerden tercih ücreti yatırılmamalıdır. Adaylar, tercihlerini yaptıktan sonra tercih ücretini yatırarak tercih işlemlerini tamamlayacaklardır. Süresi içinde ek yerleştirme tercih ücretini yatırmayan adayların yapmış oldukları tercihler geçersiz sayılacak ve ek yerleştirme işlemine dâhil edilmeyecektir.

 

 

 

Genç Tercih © 2012. Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Sitemiz kullanıcılara güncel bilgileri basit ve pratik bir şekilde ve hiç bir koşul getirmeden ve ücret talep etmeden sunmak için hizmet vermektedir. Bu sitede (www.genctercih.com) verilen tüm bilgiler, dokümanlar ve haberlerin azda olsa eksik, yanlış, öznel ve / veya güncel olmama ihtimalleri vardır. Siteyi kullanan herkesin bu durumların farkında olması ve nihai kararlarını verip işlemlerini yaparken bu durumu göz önünde bulundurmaları önemle rica olunur. Kullanıcı ve adayların nihai kararlarında ve işlemlerinde YÖK, ÖSYM, MEB vb. resmi kurumların kaynaklarından ilk elden faydalanmaları ve bilgileri kontrol etmeleri tavsiye olunur. Site doğabilecek yanlış anlamalardan ve yanlışlıklardan dolayı sorumluluk kabul etmez. Site tüm kullanıcıların bu uyarıları okumuş olduklarını kabul eder.

MEVLANA ÇAKIRAL, televizyon kıskacında çocuk