2014-ÖSYS: Başvuran Aday Sayısı, Adayların Başvuru Bilgilerinde Değişik Yapabilmeleri ve Yüksek Seçim Kurulu Kararı:

  • 15 ocak 2014 tarihinde öğrenci seçme ve yerleştirme sistemine (ösys) başvuru işlemleri tamamlanmıştır.
  • 2014 öğrenci seçme ve yerleştirme sistemine toplam 2.086.087 aday başvuru yapmıştır.
  • 2014 YGS sınavına girmek isteyenlerin sayısı 2.007.659'a ulaşmıştır.
  • Sınavsız geçiş hakkı için ise sadece 2014 östs'ye başvuran aday sayısı 78.428'dir.
  • 2014 öğrenci seçme ve yetiştirme sistemine(ösys), henüz bir ortaöğretim kurumundan mezun olmayan 850.840 aday; bir ortaöğretim kurumundan mezun olan 1.235.247 aday başvuru yapmıştır.

23 mart 2014 tarihinde 2014-ygs sınavı yapılacaktır. 31 ocak 2014 tarihinde başvurularını yapan adaylar saat 23:59'a kadar T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile internet adresinden, eğitim bilgileri dışında diğer başvuru bilgilerinde güncelleme yapabileceklerdir. Eğitim bilgilerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar ise ekteki"2014-ÖSYS EĞİTİM BİLGİLERİ DEĞİŞİKLİĞİ DİLEKÇE ÖRNEĞİ" ile direk ÖSYM'ye yapılmalıdır.

Mahalli idareler seçimi nedeniyle Öğrenciler rahatsız olmaması için 2014-Ygs'nin uygulanacağı 23 mart 2014 pazar günü 08.00-13.00 saatleri arasında seçim mitingi ve sesli duyuru yapılmaması için Yüksek seçim kuruluna bir yazı gönderilmiş bilgilendirme talef edilmiştir.

30 mart 2014 pazar günü yapılacak mahalli idareler seçiminin başlangıç tarihinin 1 ocak 2014, seçim propagandasının başlangıç tarihinin ise 20 mart 2014 olduğu ve propagandaya yönelik düzenleme yapma yetkisinin ilçe seçim kurullarına ait olduğu belirtilerek, 23 mart 2014 tarihinde yapılacak YGS'nin öneminide vurgulayarak konunun il ve ilçe seçimi kurulu başkanlarınca gerektiğine Yüksek seçim kurulu tarafından karar verilmiştir.

ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda güvenlik açısından sınav binalarına giriş, usul ve esasları düzenleyen 26 eylül 2012 tarihli ve 28423 sayılı gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiş "Adayların ve Sınav Görevlilerinin Sınav Binalarına Giriş Koşullarına İlişkin Yönetmelik" gereğince sınavlarda alınan tüm tedbirler bu sınavda da aynen etkisini göstermektedir. Bu tedbirlerin yanısıra adaylara Sınava Giriş Belgesi gönderilmeyecektir, ayrıyeten sınava nerede gireceğini belirten Sınava Giriş Belgesini sınav binalarına atama işlemlerini tamamladıktan sonra ÖSYM'nin İnternet adresinden ( https://ais.osym.gov.tr) T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir.

YGS'nin başvuru sonuçlarına ilişkin diğer hazırlık çalışmaları ara verilmeden devam edilmektedir. Başvurularını zamanında planlı bir şekilde yapılması belirtilmektedir.

Başarılar dileriz.

Genç Tercih © 2012. Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Sitemiz kullanıcılara güncel bilgileri basit ve pratik bir şekilde ve hiç bir koşul getirmeden ve ücret talep etmeden sunmak için hizmet vermektedir. Bu sitede (www.genctercih.com) verilen tüm bilgiler, dokümanlar ve haberlerin azda olsa eksik, yanlış, öznel ve / veya güncel olmama ihtimalleri vardır. Siteyi kullanan herkesin bu durumların farkında olması ve nihai kararlarını verip işlemlerini yaparken bu durumu göz önünde bulundurmaları önemle rica olunur. Kullanıcı ve adayların nihai kararlarında ve işlemlerinde YÖK, ÖSYM, MEB vb. resmi kurumların kaynaklarından ilk elden faydalanmaları ve bilgileri kontrol etmeleri tavsiye olunur. Site doğabilecek yanlış anlamalardan ve yanlışlıklardan dolayı sorumluluk kabul etmez. Site tüm kullanıcıların bu uyarıları okumuş olduklarını kabul eder.

MEVLANA ÇAKIRAL, televizyon kıskacında çocuk