Back to Top Anasayfa
Genç Tercih ile İstanbul Topkapı Üniversitesi  işbirliği ile lisansüstü eğitim programlarında %10 indirim

YÖK TR-YÖS (Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı) Başvurularını Başlattı

Yükseköğretim Kurumu (YÖK) web sitesinde yayımlanan, "YÖK yurt dışından öğrenci kabulünde standartlaşmayı sağlamak üzere Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı (TR-YÖS) başlatıyor" başlıklı duyurusunda, 5 Aralık 2022 tarihine kadar başvuruların alınacağı belirtildi. TR-YÖS (Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı) 29 Ocak 2023’te yapılacağı duyuruldu.


TR-YÖS sınavı; Türkçe, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça olmak üzere 6 dilde gerçekleştirilecek.


TR-YÖS sınavı yurt içinde 17 ilde, yurt dışında 23 ülkede uygulanacaktır


TR-YÖS sınavına YÖK Başkanlığınca belirlenen başvuru koşullarını sağlayan adaylar başvurabilecektir.


YÖK tarafından yapılan duyurunun ayrıntıları aşağıdaki belirtilmiştir.


Yükseköğretim Kurulu (YÖK), yurt dışından öğrenci kabulünde standartlaşmayı sağlamak üzere "Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı"nı (TR-YÖS) başlatıyor. Türkçe, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça olmak üzere altı dilde yapılacak sınav, farklı ülkelerden adaylara Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarına başvuruda yeni bir kolaylık getirecek.

TR-YÖS sonuçlarının yurt dışından öğrenci kabulünde kullanılması, YÖK tarafından yükseköğretim kurumlarına tavsiye edilecek. Sınava, YÖK Başkanlığınca belirlenen başvuru koşullarını sağlayan adaylar başvurabilecek.

Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarında öğrenim görmek isteyen öğrencilerin girecekleri ve sonuçlarını bu kurumlara kabul için başvururken kullanabilecekleri 2023 TR-YÖS, ilk defa 29 Ocak 2023’te Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilecek. Söz konusu sınav, yurt içinde 17 ilde, yurt dışında 23 ülkede, toplamda 41 sınav merkezinde uygulanacak.

Sınava başvurular, 5 Aralık 2022 tarihine kadar yapılacak. Adaylar başvurularını, ÖSYM’nin internet adresinden veya ÖSYM başvuru merkezlerinden yapabilecek.

Sınavda adaylara, Sayısal Yetenek Testinden 40, Temel Matematik Testinden 40 olmak üzere toplam 80 soru sorulacak. Sınav; Türkçe, Almanca, İngilizce, Fransızca, Rusça ve Arapça olarak gerçekleştirilecek.

TR-YÖS’ün geçerlilik süresi sınav tarihinden itibaren iki yıl olacak.


tr-yös başvuru, yabancı öğrenci sınavı başvuru

Kaynak:

https://www.yok.gov.tr/