Back to Top Anasayfa

2022-LGS (Liseye Geçiş Sistemi) Tercihleri, Ortaöğretim Kurumlarına Tercih ve Yerleştirme Takvimi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından,LGS (Liseye Geçiş Sistemi) kapsamında, 05 Haziran 2022 tarihinde yapılan Merkezi Sınav (2022-LGS) sonuçları açıklandıktan sonra liseye geçiş yapacak olan adaylar tercihlerini 04 Temmuz - 20 Temmuz 2022 tarihleri arasında yapabilecekler. 2022 LGS tercihleri, LGS tercih işlemleri, LGS ile öğrenci alan liseler, yerel yerleştirme ve OBP puanına göre (sınavsız öğrenci alan) öğrenci alan liseler hakkında ayrıntılar aşağıdadır.


2022 LGS Merkezi Yerleştirme (LGS Puanı ile)

Sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje okulları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda merkezî sınav puanı üstünlüğüne göre yapılacak. Öğrenciler, sınavla öğrenci alan okullar listesinden 10 okula kadar tercih yapabilecekler.
Merkezî sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğüne göre tercihler doğrultusunda yerleştirme yapılacak.
Sınavla öğrenci alan okullarda merkezî sınav puanının eşitliği hâlinde sırasıyla Okul Başarı Puanı (OBP) üstünlüğüne, sırasıyla 8, 7 ve 6'ncı sınıflardaki Yıl Sonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne, 8'inci sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına, tercih önceliğine ve öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana bakılarak yerleştirme yapılacak.


2022 Yerel Yerleştirme (Sınavsız, OBP puanı ile)

Yerel yerleştirme işlemleri okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre il, ilçe millî eğitim müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara sırasıyla öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanının üstünlüğü ve okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı kriterlerine göre yapılacak.
Değerlendirmede eşitlik olması durumunda sırasıyla 8, 7 ve 6'ncı sınıflardaki yıl sonu başarı puanı üstünlüğüne bakılarak yerleştirme yapılacak.


Tüm öğrenciler yerel yerleştirme tercihi yapmak zorunda

Sınava giren ve merkezî sınav puanına sahip olan öğrenciler dâhil tüm öğrenciler, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunmak zorunda olacak. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercih yapılmaması durumunda öğrencilere merkezî sınavla öğrenci alan okullar ile pansiyonlu okullar tercih ekranı açılmayacak.
Özel ortaöğretim kurumlarına ve yetenek sınavı ile öğrenci alan okullara kesin kayıt işlemini tamamlamış öğrenciler, tercihte bulunamayacaklar.
Öğrenciler, merkezî sınav puanı ile öğrenci alan okullar, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar olmak üzere üç grupta tercih yapabilecek.
Merkezî sınava girmeyen öğrenciler ise yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar olmak üzere iki grupta tercih yapabilecek.


LGS Tercih Ekranı Hakkında

Öğrenciler, ilk olarak yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercih yapabilecek. Yerel yerleştirmede tercihlerinden ilk 3 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla öğrenciler en fazla 5 okulu tercih edebilecek.
Tercihlerde, aynı okul türünden (Anadolu lisesi, mesleki ve teknik Anadolu lisesi, Anadolu imam hatip lisesi) en fazla 3 okul seçilebilecek.
Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, istemeleri hâlinde merkezî sınavla öğrenci alan okullar için açılacak merkezî sınavla öğrenci alan okullar ekranından en fazla 10, pansiyonlu okullar tercih ekranından da en fazla 5 okul olmak üzere toplamda 20 okul tercihinde bulunabilecek.
Yerel yerleştirme tercih ekranındaki "yeşil" renk, öğrenci için ikamet adresinin bulunduğu kayıt alanındaki okulları; "mavi" renk, komşu kayıt alanında yer alan okulları; "kırmızı" renk ise il içindeki diğer kayıt alanları ile il dışındaki kayıt alanlarını tarif edecek.


LGS Nakiller Hakkında

Geçen yıl olduğu gibi LGS yerleştirmelerine esas nakiller, bu yıl da iki dönemde yapılacak. Her dönemde, merkezî sınav puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla 3, yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla 3, pansiyonlu okullar için de en fazla 3 okul tercihi yapılabilecek.
Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullara tercihte bulunan ve ilk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin yerleştirmeye esas nakil tercih dönemlerinde kayıt alanından okul ve farklı tür tercih etme zorunluluğu bulunmayacak ancak tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde ilk 2 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla en fazla 3 okul tercihinde bulunabilecek. Yapılan tercihlerde aynı okul türünden en fazla 2 okul seçilebilecek.


LGS Merkezi Sınav Puanı ile Öğrenci Alan Okul Kontenjanları

Türkiye genelinde 2 bin 323 liseye LGS puanına göre öğrenci yerleştirilecek. Dolayısıyla sınavla öğrenci alan okullara toplam 192 bin 962 öğrenci alınacak. Lise türlerine göre dağılım aşağıda verilmiştir.

Anadolu liselerine 65 bin 866
Fen liselerine 38 bin 850
Sosyal Bilimler liselerine 10 bin 380
Anadolu İmam Hatip liselerine 39 bin 676
Mesleki ve Teknik Anadolu liselerine 38 bin 190

LGS ORTAÖĞRETİM KURUMLARINA TERCİH VE YERLEŞTİRME TAKVİMİ

2022 LGS ORTAÖĞRETİM KURUMLARINA TERCİH VE YERLEŞTİRME TAKVİMİ


2022 LGS - ORTAÖĞRETİME GEÇİŞ TERCİH VE YERLEŞTİRME KILAVUZU 2022

2022-Liselere Geçiş Sistemi (2022 LGS) kapsamında, tercih işlemleri, yerleştirmeler, nakiller, LGS puanına göre öğrenci alan liseler, OBP puanına göre sınavsız öğrenci alan yerel liseler hakkında bilgi almak için "ORTAÖĞRETİME GEÇİŞ TERCİH VE YERLEŞTİRME KILAVUZU 2022" dosyasını indirebilirsiniz.


LGS Puanı ile Öğrenci Alan Liseler için Tercih Rehberi (il, ilçe, yüzdelik dilim sorgulamalı)

2022 LGS - Merkezi Sınav Puanı ile Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumları için Tercih Rehberi, MEB 2022-LGS Tercih Robotu, Türkiye ve İl Geneli Yüzdelik Dilim Bilgileri Sorgulama, Öğrenci LGS puan sonucunu gösteren il, ilçeye ve yüzdelik dilime göre sonuçları listeleyen tercih rehberi bağlantısı aşağıda verilmiştir.


LGS Puanı ile Öğrenci Alan Liseler için Tercih Rehberi (basit il ve ilçe sorgulamalı)

2022 LGS - Merkezi Sınav Puanı ile Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumları için Tercih Rehberi, MEB 2022-LGS Tercih Robotu, basit il-ilçeye göre sonuçları listeleyen tercih rehberi bağlantısı aşağıda verilmiştir.


2022 LGS Yerel Yerleştirme ile (OBP puanı) Öğrenci Alan Liseler için Tercih Rehberi

2022 LGS - 2022 Yılı Yerel Yerleştirme ile, sınavsız, OBP puanı ile Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumları Tercih Rehberi, MEB 2022-LGS Sınavsız Yerel Yerleştirme Tercih Robotu, kayıt alanınızdaki yerel liseleri listeleyen tercih rehberi bağlantısı aşağıda verilmiştir.


2022 LGS sayısal veriler

Kaynak:

http://www.meb.gov.tr