Back to Top Anasayfa

2020 YKS Üniversite Sınavı Ertelendi. 2020 YKS (2020-AYT, 2020-TYT ve 2020-YDT) Sınavları ne zaman yapılacak?

ÖSYM'nin daha önce planladığı 2020 YKS sınavının tarihlerini; YKS 1. Oturum (TYT) için 20.06.2020, YKS 2. Oturum (AYT) için 21.06.2020 ve YKS 3. Oturum (YDT) için 21.06.2020 olarak açıklamıştı. Ancak dünyayı etkisi altına alan COVID-19 ülkemizde de ciddi sayıda vakalara sebep oldu. Bundan dolayı 2020 YKS üniversite sınavının ileri bir tarihe ertelendiği YÖK ve ÖSYM tarafından duyuruldu. Ayrıntılar aşağıdadır.


2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), 2020 TYT, 2020 AYT ve 2020 YDT Sınav Tarihleri

YÖK (Yükseköğretim Kurulu) Başkanı Yekta SARAÇ'ın açıklamasına göre 2020 YKS Üniversite sınavlarının 25-26 Temmuz 2020 tarihlerine ertelendiği belirtilmiştir.
Ayrıca ÖSYM (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) Başkanı Prof. Dr. Halis AYGÜN de yaptığı açıklamada TYT sınavı oturumunun 25 Temmuz 2020, AYT ve YDT oturumlarının da 26 Temmuz 2020'de yapılacağını duyurdu.


2020 YKS Sınavlarının Konu Kapsamları Ne Olacak?

YÖK Başkanı Yekta SARAÇ bu konuda: "YKS'de sorulacak müfredat ile ilgili önceliğimiz bugünün gerçeklerinin yansıdığı bir şekilde öğrencilerimizin lehine olanı aramaktır. Sınavda sorulacak sorular, bu soruların kapsamı ve alanları Milli Eğitim Bakanlığı ile uyum içinde onlardan gelen tekliflere göre şekillenecektir. Yükseköğretime giriş sınavlarının ortaöğretimi desteklemesi gerektiğinin farkındayız. Sınava girecek öğrencilerimiz şu açıdan rahat olsunlar. Daha önce yapılan çerçevede bir sınav olacaktır. Fırsat eşitliği ve sosyal adalet bizim vazgeçmeyeceğimiz bir esasımızdır." dedi.


Bahar Döneminde Yüzyüze Eğitim Durumu Hakkında

YÖK Başkanı SARAÇ'ın üniversitelerde yüzyüze eğitimin bahar döneminde devam edip etmeyeceği ile ilgili açıklaması: "Böyle bir ortamdan toplumun bütün katmanlarının, iş dünyasının, sanayinin, turizmin, ekonomik faaliyetlerin, hatta dış politikaların etkilendiği ortadadır.
Onun için Devletimizin bilim çarkı hiçbir zaman durmamalıdır; yavaşlayabilir, bir başka surete evrilebilir, pek çok yararlı husustan bir süreliğine vazgeçilebilir. Ama bu çark tamamen durmamalı.
Bugün YÖK Genel Kurulumuzda bazı hususlarda kararlar aldık.
Bu sene Bahar dönemi eğitim öğretim sürecini sadece uzaktan eğitim, açık öğretim ve dijital öğretim imkanları ile sürdürmeye karar verdik. Yani bahar döneminde yüzyüze eğitim yapılmayacaktır.
Üniversitelerimiz yukarıda zikrettiğimiz uzaktan eğitim, açıköğretim ve dijital öğretim imkanları altında sunamayacakları programları/dersleri ve uygulamalı dersleri yaz aylarında belirledikleri takvim içinde tamamlayacaklardır. Diğer bir ifade ile bu program ve dersler için bahar dönemi takvimini yaz aylarına taşımış oluyoruz. Türk yükseköğretiminin yaz okulu tecrübesi üniversitelerimiz için son derece değerli bir imkan sunmaktadır.
Yaz okulunun bitiş tarihleri gözönünde tutularak önümüzdeki yıl eğitim öğretim takvimini belirleyeceğiz. Bu hususta da geçmiş yıllarda sıradışı durumlarda gerçekleştirdiğimiz uygulamalar ve tecrübeler ışığı altında bu konuyu rahatlıkla yönetebileceğimize inanıyoruz.
Dolayısıyla şunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Kontrolden çıkan bir durum sözkonusu olmadan inşallah bu olağanüstü zor süreci yöneteceğiz ve en az hasarla atlatacağız.
Kampüslerde rektörlüklerce gerekli görülmeyen durumlar dışında öğrenci bulunmaması en doğru olandır. Bu konuda üniversitelerimiz gerekli tedbirleri alacaktır.
İdari ve akademik personelin ise asgari oranda ve seyreltilerek görevlerini yapmaları için gerekli tedbirlere dair bir müddetten beri yönlendirmelerimiz ve kararlarımız bulunmaktadır. Üniversitelerimiz ile daimi olarak 7/24 irtibat halindeyiz."


Kaynak:

https://www.yok.gov.tr