Back to Top Anasayfa

2019 LGS (Liseye Geçiş Sınavı) Başvuru ve Uygulama Kılavuzu Yayınlandı

MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) web sitesinde (https://www.meb.gov.tr/), 01 Haziran 2019 tarihinde yapılması planlanan ORTAÖĞRETİM KURUMLARI MERKEZÎ SINAVI (2019 LGS, Liseye Geçiş Sınavı) için başvuru ve uygulama kılavuzunu yayınladı.


"2019 SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK ORTAÖĞRETİM KURUMLARINA İLİŞKİN MERKEZÎ SINAV BAŞVURU VE UYGULAMA KILAVUZU" pdf kitapçığında 2019 LGS için başvuruların 03-14 Nisan 2019 tarihlerinde yapılacağı, 2019 LGS sınava giriş belgelerinin de 22 Mayıs 2019 tarihinde yayımlanacağı belirtilmiştir.


Yayımlanan kılavuzda ;
2019 yılında EK-2’de listesi ve kontenjanları verilen “Merkezî Sınavla Öğrenci Alacak Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin Anadolu Teknik Programları ve Özel Program ve Proje Uygulayan Ortaöğretim Kurumları”na öğrenci seçmek amacıyla yapılacak Merkezî Sınav ile ilgili usul ve esaslar yer almaktadır.
Merkezî Sınav, tüm il merkezleri ile başvuru sayısına göre gerekli görülen ilçe merkezlerinde, yurt dışında ise sınava girecek en az 10 (on) öğrenci olmak kaydıyla belirlenen yurt dışı sınav merkezlerinde Türkiye saatiyle birinci oturum 09.30’da ve ikinci oturum 11.30’da başlayacaktır. Merkezî Sınav başvuruları isteğe bağlı olup sınava katılmak isteyenler, başvurularını 3-14 Nisan 2019 tarihleri arasında elektronik ortam üzerinden öğrenim gördükleri okullara yapacaktır.
Sınav, 8’inci sınıf öğretim programları esas alınarak yapılacaktır. Sınav, iki oturum hâlinde uygulanacak, çoktan seçmeli 90 soru sorulacak ve aynı gün yapılacaktır.
Birinci oturum, 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve süresi 75 dakika; ikinci oturum ise 40 soruluk sayısal alandan oluşacak ve süresi 80 dakika olacaktır.
Birinci oturumda, 8’inci sınıf Türkçe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Yabancı Dil, ikinci oturumda ise Matematik ve Fen Bilimlerinden sorular yöneltilecektir.
Merkezî Sınav başvuru ve sonuçlarıyla ilgili iş ve işlemler elektronik ortam üzerinden gerçekleştirilecektir.
Öğrencinin herhangi bir sorunla karşılaşmaması için elektronik ortam üzerinde bilgilerinin kayıtlı ve güncel olması gerekmektedir.
Öğrenciler, elektronik ortam üzerinden başvuru bilgilerini takip edebileceklerdir.
Öğrenciler, 2019 Merkezî Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu’na https://www.meb.gov.tr internet adresinden ulaşabileceklerdir.


Daha fazla bilgi için lütfen 2019 LGS başvuru kılavuzunu aşağıdan indirip inceleyiniz: