Back to Top Anasayfa

2017 ÖSYS'de Yapılan Önemli Değişiklikler, LYS Sınavı İle İlgili Değişiklikler

Yeni Ek Puan Uygulaması

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından ön lisans programlarına sınavsız geçişle yerleştirme işlemi kaldırıldığından mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar, ön lisans programlarına ek puanları ile yerleştirilecek.

Sınava Giriş Saatleri

Adayların, saat 10:00'da başlayacak olan sınavlarda, sınava girecekleri binanın kapısında en geç saat 09.00'da hazır bulunmaları gerekiyor. Bu kapsamda, adaylar, saat 09.45’ten sonra sınav binalarına alınmayacak.Saat 14:30'da başlayacak olan sınavlarda ise en geç 14:15'de salona girmeleri gerekir.

LYS'de Kısa Cevaplı Sorular

LYS'lerde kısa cevaplı sorular da yer alacak. Adaylar cevabını cevap kağıdının ilgili alanında yazacak ve kodlayacaklar. Bu soruların optik cevap alanları cevap kağıtlarının arka yüzünde bulunacaktır. Kodlanan bilgiler optik okuyucu tarafından okunacaktır.

Kısa Cevaplı Soruların Dağılımı Aşağıdaki Gibidir:

SınavDersSoru Sayısı
LYS-1Matematik3
LYS-2Fizik1
LYS-2Kimya1
LYS-2Biyoloji1
LYS-3Türk Dili ve Edebiyatı2
LYS-3Coğrafya-11
LYS-4Tarih1
LYS-4Coğrafya-21
LYS-4Felsefe grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi1
LYS-5Yabancı Dil3
Matematik ve Geometri Birleştirildi

Daha önce, LYS'de Matematik 50 soru ve Geometri 30 soru şeklinde bir dağılım söz konusu idi. Yapılan değişiklikle Geometri ile Matematik soruları tek bir testte (LYS-1 Matematik Testi) birleştirildi. LYS-1 Matematik Sınavında 80 adet soru yer alacaktır.

Açıköğretime Puan Türü

Açıköğretim önlisans veya lisans programlarına da puan türü konuldu. Açıköğretim bölümlerinin puan türü, programın örgün programdaki puan türü ile aynı olacaktır.

Öğretmenlik Programları ve İlahiyat

Öğretmenlik programlarında baraj puan 240 bin olarak belirlendi. Öğretmenlik programlarının tamamı ve ilahiyat programı LYS ile öğrenci alacak.