Back to Top Anasayfa

2016 Temmuz Tercihlerinde Ek Puan Alan Adaylar Nasıl Hareket Etmeli

2016 Temmuz Tercihlerinde Ek Puan Hesaplaması

Bildiğiniz gibi bu yıl meslek liselerinden mezun olan adaylar Ek Puan alamamıştır. Bu yıl Ek puan alan aday sayısı geçen yıla oranla büyük oranda düşmüştür. Ek puanın kesilmiş olmasının sonucu olarak 2015 ÖSYS’de ek puan alan aday sayısı ile 2016 ÖSYS’de Ek Puan alan aday sayısını karşılaştırmak yanlışlıklara yol açacaktır.

Aday 2016 ek puan başarı sırasına bakarak ve 2015 ek puan sırasını baz alarak tercih yaparsa kesinlikle tercih ettiği yeri kazanamayacaktır. Bu durumda 2016 Ek Puan başarı sıraları aslında ÖSYS içinde karşılığı olmayan bir hal almıştır.

Oluşan bu bilinmezliği ortadan kaldırmak ve adayların ek puanlı adayların tercihlerinde referans alabilecekleri bir değer ortaya koymak için aşağıdaki çalışma yapılmıştır.

Bilindiği gibi adayın Ek Puan alan adayların yerleştirmede kullanılan iki adet puan ve başarı sırası bilgisi bulunmaktadır. Adayın Ek Puan başarı sırası; ilgili puan türünde ek puan alan adayların içinde ki sıralamasını göstermektedir. Geçen yıldan bu yıla ek puan alan aday sayısı çok azaldığı için iki yılın ek puan sıra karşılaştırması işe yaramayacaktır. Adayın Ek puan başarı sırasını kullanmak yerine, adayın ek puanlı halde normal başarı sırası içindeki yerini yaklaşık tespit edebilirsek, adaya daha sağlıklı tercih yaptırabiliriz.SON OLARAK

Yukarıda hesaplanan ikinci sıralamalar (sağ sütunda ki) Ek puan başarı sırası değildir. Bu sıralamalar adayın ek puanlı haliyle 0,12 ( gerçek sınav başarısından aldığı ek puan kadar fazla net yapma yoluyla puan aldığını düşünelim) içinde ki yerini tespit etmeye yarar. Bu sayede YGS puan türlerinde ki adaylar sağ bölümdeki sıralarla bölümlerin 2015 normal sıralarını karşılaştırarak tercih yapabilirler. Hesplama yapılmayan YGS puan türleri için bu tablolarda fikir verebilmektedir.

2016 Temmuz Tercihlerindeki Ek Puan Hesaplaması ile ilgili dosyanın PDF şeklini aşağıdaki linkten indirebilirsiniz:

[]2016 Temmuz Tercihlerinde Ek Puan Alan Adaylar Nasıl Hareket Etmeli

Mesut Sabancı http://genctercih.com/ editörü